Çocuklar yaz tatilinde neler yapmalıdır?

Öğrenme güçlükleri
Öğrenme güçlükleri ve tedavisi
9 Nisan 2018
Gerçek Anne Babalık
4 Temmuz 2019

Çocuklar yaz tatilinde neler yapmalıdır?

Yaz tatilini bekleyen milyonlarca çocuk ve gencimiz nihayet bu günlere kavuştu. Çocuklar tatili okul olmadığı için değil farklı şekillerde erteledikleri planlarını devreye soktukları için severler. Ancak derslerle ilgili sorunu olan çocukların tatili ‘‘dersin olmadığı dönem’’ olarak tanımladığını bilmek gerekiyor. Hatta çocuklarda ideal öğrenci psikolojisi yakalanmışsa tatil olduğu için üzülenler bile olabilir. Bu nedenle tatil ve çocuklar konusu oldukça önemli bir konudur.

Tatil sadece eğlenmek ve gezmek değildir

Aslında okulun olmadığı bu dönemlerde çocukların eksikliklerini giderdiği, bazı gelişim alanları için fırsat yakaladığı, sosyal faaliyetlerle kendilerini geliştirdiği bir dönem olmalıdır. Tatilde ders çalışmak ve okulun devamı gibi bazı faaliyetleri tekrarlamak mümkündür. Ancak burada çok önemli bir konu tatilde ağırlık ders çalışma olmamalıdır. Varsa eksiklikler uygun doz ve programla yerine getirilebilir.

Bilgisayar ve teknoloji bağımlılığı artıyor

Okul dönemde ertelenen bilgisayar ve teknoloji kullanımı bu dönemde zirve yapabiliyor. Hatta bazı çocukların boş kalmalarından dolayı ailelerin rahatlıkla izin verdiği bu alanda saatlerce gereksiz zaman harcamak mümkün oluyor. Bazı çocuklar ise yaz tatilinde eve giren bilgisayar veya playstation gibi araçlarla bağımlılığa adım atıyorlar. Boş zamanı değerlendirelim derken bağımlı olma süreci pekişebiliyor. Bu konuda dengeli ve dikkatli olmak gerekiyor.

Tatilde gelişim alanlarını desteklemek gerekir

Özellikle okul döneminde ertelenen spor ve sanat faaliyetlerine ağırlık verilebilir. Şehir hayatında sadece okul ortamında fiziksel aktivite imkanı bulan çocuklar yaz döneminde kendi gelişimlerini hızlandıracak aktiviteleri yapmalıdırlar. Özellikle boy uzaması güneş ışığı ve düzenli uyku ile birlikte bu dönemde çok kritik hale gelir.

Tatilde iletişiminizi artırın

Anne babaların en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisi de tatilde çocuklarıyla geçirdikleri kaliteli zamanların önemidir. Kış döneminde derslerden ve günlük yoğunluktan dolayı oluşan kayıpların telafi edilmesi gereken dönemler tatil dönemleridir. Yoğun çalışan anne babalar, sınav sebebi ile oluşan kısıtlılıklar bu dönemde pozitif zaman dilimleri ile telafi edilmelidir. Mümkün olduğu kadar duygusal alışverişin olduğu, karşılıklı iletişimin olduğu, olumlu bir ses tonu ve yaklaşım ile desteklemek faydalı olacaktır.

Unutulmamalıdır ki tatiller her zaman rahatlık ve dinlenmenin olduğu ama bir o kadar da verimli olması gereken dönemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir