Çocukları İstismardan Korumalıyız

Yaşıt Zorbalığı
10 Temmuz 2019

Çocukları İstismardan Korumalıyız

Çocukları İstismar ve Şiddetten Korumalıyız!

         Gün geçmiyor ki yeni bir istismar haberi okumayalım… Ülkemiz açısından da önemli bir risk haline gelen bu durum artık çok ciddi boyutlara ulaşmış görünüyor. Çocukların cinsel istismarı konusunda toplumun tamamının farkındalık kazanarak önleyici adımların bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Her olay sonrası yaşanan toplumsal travmanın atlatılması ve bilinçaltına kazınan olayların silinmesi kolay olmayacaktır.

         Ülke çocuklarını neden koruyamıyor?

         Yaklaşık 20 yıl önce asistanlık yıllarımda ayda yılda bir kez polikliniğe başvuran cinsel istismar mağduru çocukları gördüğümüzde çok şaşırırdık. Bugünlerde ise çocuk ruh sağlığı polikliniklerinde artık çok sıradan hale gelen bu olgular maalesef toplumun geldiği çürüme noktasını göstermektedir. Bu ülke neden çocuklarını koruyamıyor? Ortaya çıkan travmatik olaylar önlenemez mi? Çocukların geleceğinin tamamını karartan bu olayların yaşanmadan engellenmesi gerekmez mi? Öncelikle bu soruların sorulması gerekiyor.

         İstismarcılar kimdir?

         Yapılan çalışmalarda istismarcıların hemen her meslek ve yaşta olduğu görülmektedir. İstismarcı bazen hiç beklenmedik yerlerde de olabilir. Bu sebeple anne babaların önlem alması ve bu konuda ciddi bir hassasiyet göstermesi gerekiyor. Hatta bazen aile içinde bile bu istismar oluşabilir. Bu nedenle çocukların yardım ve destek alabileceği bütün mekanizmaların aktif olması gerekir. Çocuklar, sıra dışı durum ve olaylara karşı eğitilmelidir. İstismarla nasıl baş edecekleri, nasıl yardım alabilecekleri anlatılmalıdır.

         Neden çocuklar seçiliyor

         Ülkemizdeki cinsel istismar oranlarına baktığımızda çocuklar ile erişkinlere uygulanan cinsel saldırıların aynı oranda olduğu görülüyor. Yani ülkedeki istismar olaylarının yarısı çocuklara dönüktür. Bu durumda her yıl on binlerce çocuk ve genç travmaya maruz kalıyor. Bunların %80’lik kısmı tedavi olmuyor ve bu travma ile baş etmek zorunda kalıyor. Çocukları toplumun zayıf halkası gören, hatta engellileri bile istismar eden psikopatik yapıda kişilerin sayısı da artmaktadır. Yasalar bu kişilere gereken cezaları vermek zorundadır.

         Bu pedofili midir?         

Pedofili hastalığı iradeyi ortadan kaldırmaz yani pedofillerin ceza ehliyeti tamdır. Çocuklara dönük istismarın çoğunluğu psikopatlar tarafından yapılır. Bu kişiler başkalarının temel hak ve hürriyetlerine karşı kolaylıkla saldırıya geçebilir. Bu sebeple çocuk istismarcılarına hasta gibi bakmamak gerekiyor. Bunlar tam anlamı ile suç mekanizması ile bu işlemi yapmaktadır. Bu sebeple psikopatların en çok çekindikleri şey kanunlar olup ciddi cezalandırıcı ve caydırıcı tedbirlerin ele alınması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir