Denize girme korkusu olan çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Dikkat edilmesi gerekenler
Üstün Zekalı Çocuklar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
16 Mart 2018
Çocuklarınızı Koruyun
Toplumsal yozlaşmadan çocuklarınızı koruyun
21 Mart 2018

Denize girme korkusu olan çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Denize Girme Korkusu

1) Denize girme korkusunun nedenleri neler?

Su ve yüzmekten korku “hidrofobi” olarak adlandırılır. Yaşanan travmalar, kaygılı yapı, uygun olmayan aile tutumu sık karşılaştığımız sebeplerdir. Medyada izlediği olumsuz örnekler de (köpekbalığı vb.) biliçdışı etkilerle bu korkuya sebep olabilir.

2) Bu çocuklara nasıl yaklaşılır?

Anlayış göstermek ve onları yavaş yavaş alıştırma en iyi yöntemdir. Denize veya havuza giremiyorsa dışarıda suyla oynaması önceliklidir. Sonrasında çok derin olmayan havuzlarla tecbüresi artırılarak korkusunu aşmasına yardımcı olunabilir.

3) Nasıl üstesinden gelinir?

Bu çocukları anlayışla karşılamak gerekir. Çünkü hiçbir çocuk isteyerek sudan kaçmaz. Daha önce yaşadığı olumsuz deneyimler varsa onlarla ilgili konuşmak doğru olur. Bu sorunla ilgili önce onların düşüncelerini öğrenmeliyiz. Küçümsememek, aşağılamamak uygun olur.

4) Zorlamak doğru mu?

Kesinlikle zorla suya sokmaya çalışmayın. Zorlamak veya suya girmesi için baskı yapmaya çalışmak gibi yanlış yaklaşımlar olursa korkuları daha da artar. Aşamadığı stres giderek daha büyük bir engel haline gelecektir. Kademeli alıştırmak en iyi yöntemdir.

5) Nelerden uzak durmalı?

Suya atmak, zorla suyun içine çekmek doğru olmaz. Bazı aileler çocuklarının duygularını anlamadan baskı yoluna girebilirler. Onları diğer çocuklarla karşılaştırıp kıyaslama yapabilirler. Bunlar doğru olmayacak çocuğun stresini daha da artıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir