Gerçek Anne Babalık

Çocuklar yaz tatilinde neler yapmalıdır?
26 Haziran 2018
Dikkatsizlikle Baş Etme Yolları…
5 Temmuz 2019

Gerçek Anne Babalık

Anne ve baba olmanın ne olduğunu size anlatmak doğru olmaz. Zaten sizler onu şu anda tecrübe ediyorsunuz. Henüz çocuk sahibi olmayanlar ise ileride bir aile hayatı oluşturup bizzat yaşamaya başlayacaklar. Peki zaman hızla akarken gerçek anne babalık nasıl olmalı? Bunun üzerinde biraz duralım. Birçok anne baba çocuk sahibi olduğu günlerden itibaren tatlı bir stres yaşar. Bu stresin temelinde iyi bir çocuk yetiştirmek ve kendi görevlerini her yönüyle yerine getirmek vardır.

Zaman geçtikçe anne babalık sürecinde farklı sorunlarla karşılaşılabilir. Bu esnada her zaman hata yapmamak mümkün değildir. Ancak büyük hatalar yapıp çocuk eğitimini ve anne babalık sürecini sıkıntıya itmemek gerekir. Çocuklar önemli hatalar yapılmadığı sürece sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyüme potansiyeline sahiptir. Yaratıcının insanoğluna verdiği önemli kabiliyetlerden birisi de budur. Yeter ki engel olmayalım onlar mutlu olacaktır.

Birçok anne baba çocukları ile ilgili beklenmedik durum yaşadıklarında kontrolü kaybeder. Stres yönetimi ve sıkıntının üstesinden gelme konusunda bocalar. Bu esnada çocuğa karşı anormal tepkiler veya eğitimde yeri olmayan uygulamalar devreye girer. Çocuğa tepki vermeden önce şu sorunun sorulması gerekir: ‘‘Acaba bizler onların normal tepki vermesi için bütün görevlerimizi yaptık mı?’’ Bu soruyu cevaplarken, birçok anne baba ‘‘ne istediyse aldık’’ gibi bir cevap verebilir. İşte sorun da burada yatıyor, ne istenirse almak yerine doğru eğitim kurallarını uygulamak önemlidir.

Gerçek anne babalık ile ilgili ciltler dolusu bir ansiklopedi yazılabilir. Ama pratik olarak sizin farkındalığınız önemlidir. Önce kendi farkındalığınızı oluşturmanız gerekir. Şimdi hemen kendimizi test edelim. Bu süreçte sorulardan kaç tanesine evet cevabı verebiliyorsunuz? Eğer en az 5 tanesine rahatlıkla evet diyorsanız o zaman gerçek anne babalıkta yol almaya devam edip daha iyiye ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde geminin rotası sapmış demektir ve bilinmez süreçler yaşayabilirsiniz. Haydi şimdi kendimizi test edelim…

1- Çocuğum beklemediğim ve sevmediğim bir şey yaptığında, sıklıkla çabuk sinirlenmeden durumu değerlendirip kontrollü bir cevap veririm.

a) Evet    b) Hayır

2- Çok gergin ve sinirli olduğumda bunu çocuğuma yansıtmamaya onu kırmamaya özen gösteririm

a) Evet    b) Hayır

3- Kuralları kendim oluştursam bile çocuğuma anlatır onu bu karara dahil etmeye ve birlikte karar vermeye çalışırım.

a) Evet    b) Hayır

4- Her zaman maddi ihtiyaçları değil manevi ihtiyaçları (sevgi, ilgi, destek vb) göz önünde bulundurur ve karşılarım. Değer yargılarını çocuğuma anlatırım.

a) Evet    b) Hayır

5- Anne baba olarak birlikte çocuklarımız hakkında sık sık istişare yapar ve onların geleceği ile ilgili ortak karar alırız.

a) Evet    b) Hayır

6- Çocuğum başarısız olduğunda hemen tepki göstermeden çözüm yolları ararım.

a) Evet    b) Hayır

7-Evimizin kurallarına uymadığında (temizlik, düzen, yemek saati vb) bunun için ortak çözüm yolları arar sebeplerini bulmaya çalışırız.

a) Evet    b) Hayır

8- Çocuğumun sıkıntılarını fark eder ve zor zamanlarında onun yanında yer alırım.

a) Evet    b) Hayır

9- Yeterince zaman ayırıp ortak duygu alışverişinde bulunuruz. Empati yapması konusunda yardımcı olurum.

a) Evet    b) Hayır

10-Benim için önemli olan çocuğumun mutlu ve kendine güvenen bir birey olmasıdır.

a) Evet    b) Hayır

Değerlendirme

1- Başarısız: 4 ve daha az evet cevabı

2- Orta derecede başarılı: En az 5 tane evet cevabı

3- İyi derecede başarılı: 6-8 tane evet cevabı

4- Çok iyi derecede başarılı: 9-10 tane evet

Sonuç: Kendinden emin olmak, yeri geldiğinde otoriter, sevgi, değer vermek, pozitif olmak, güven vermek, sabır, fedakarlık, normal dozda ilgi, aşırı beklentiye girmeme anne babalıkta olmazsa olmaz özelliklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir